Jesteś na stronie: Strona Główna»Ogłoszenia» 71. Rocznica Bitwy pod Studziankami

BIP

NASZE VIDEO

warto zajrzeć

71. Rocznica Bitwy pod Studziankami

OBCHODY 71 ROCZNICY WALK
O PRZYCZÓŁEK WARECKO-MAGNUSZEWSKI

Dnia 9 sierpnia 2015 r. obchodziliśmy 71. rocznicę walk o zdobycie przyczółka warecko- magnuszewskiego. Aby oddać hołd poległym, co roku tego dnia odbywają się uroczystości z udziałem władz państwowych w Magnuszewie oraz w Studziankach Pancernych.

W tym roku pierwszym punktem obchodów były Studzianki Pancerne, natomiast o godz. 12.00 wszyscy uczestnicy spotkali się w„Kwaterze Poległych żołnierzy 1939-1945” na cmentarzu w Magnuszewie, na dalszej części uroczystości. Tu po wysłuchaniu Hymnu Państwowego, w wykonaniu orkiestry wojskowej, odmówiona została modlitwa w intencji poległych, a żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, odczytali apel poległych i oddali salwę honorową. Delegacje które bardzo licznie przybyły na tą uroczystość, złożyły pod pomnikiem w Kwaterze wiązanki kwiatów i znicze. Z cmentarza wszyscy goście udali się na błonia nad jeziorem w Magnuszewie, gdzie odbył się pokaz bojowy plutonu czołgów PT-91” Twardy” oraz piknik historyczny z pokazem statycznym sprzętu bojowego. Widzowie mogli zobaczyć min: Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK, wyrzutnię rakietową WR-40 LANGUSTA, opancerzony samochód SKORPION-3.

Uroczystość, mimo panującej upalnej pogody, była bardzo udana i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Tak liczne uczestnictwo mieszkańców w tej patriotycznej uroczystości, jest dowodem na to, że pamięć o naszej lokalnej historii jest niezwykle ważna dla społeczności. Zarówno dla tych, którzy te wydarzenia przeżyli, jak również dla młodego pokolenia. Odczucia wszystkich zgromadzonych na uroczystości oddał w swym przemówieniu Wójt Gminy Magnuszew Marek Drapała :

„Szanowni Państwo

Wszyscy dostojni goście, kombatanci, żołnierze,

mieszkańcy Ziemi Magnuszewkiej.

Jak co roku w rocznicę bitwy na przyczółku warecko – magnuszewskim spotykamy się, aby wspólnie złożyć hołd wszystkim poległym w 1944 roku. Operacja na przyczółku otworzyła drogę odsieczy krwawiącej Warszawie. Dziś dla nas jest to dzień, z jednej strony zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, a z drugiej zaś dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Pamiętamy i z szacunkiem pochylamy głowy nad mogiłami wielu żołnierzy walczących na ziemi magnuszewskiej, którzy zapłacili najwyższą cenę i spoczywają na tym cmentarzu.

W dniu dzisiejszym oddajemy hołd ich bohaterstwu. 71 lat temu saperzy budowli na Wiśle pod ogniem nieprzyjaciela przeprawy dla oddziałów pancernych, piechoty i artylerzystów, wielu z nich to anonimowi bohaterowie, którzy w dniu dzisiejszym zostaną wezwani do apelu.

Nigdy nie możemy zapomnieć tych strasznych czasów II wojny światowej, która niczym walec historii przetoczyła się przez naszą magnuszewską ziemię, której na imię Polska.

Historia oczywiście się nie kończy, tworzy się cały czas, tak jak i nasze obowiązki wobec Ojczyzny trwają nieustannie. Musimy pamiętać o pozostawionym nam testamencie poległych na naszej ziemi żołnierzy – słowo klucz to wolna Polska. To bolesne i w swojej istocie negatywne wojenne doświadczenie sierpnia 1944 roku stało się kuźnią polskiego patriotyzmu. Patriotyzm zaś jest swego rodzaju miłością do Ojczyzny, a miłość to praca na rzecz ojczyzny, w tym także mieszkańców naszej ziemi magnuszewskiej, którzy doświadczyli dziejowych strat i krzywd. Ważnym ogniwem jest również depozyt niepodległości jaki posiadamy, który trzeba nie tylko zachować, ale i pomnażać, tak aby służył kolejnym polskim pokoleniom.

Pamiętajmy o bohaterach walk na przyczółku warecko – magnuszewskim.

Chwała wszystkim, którzy zginęli, walczyli i cierpieli za wolną Polskę.

Chwała i cześć bohaterom!”

 

Zobacz galerię zdjęć - https://goo.gl/photos/6XZcDUVNRJdsLsuC6

Zobacz film - https://www.youtube.com/watch?v=_XQPf11aOxs

MAPA GMINY

W Naszej Gminie

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości